top of page

Tuto stránku postupně doplňuji o nové informace pro zájemce o mou letní fotovýstavu v klášteře Chotěšov na Plzeňsku. Pokud máte nějakou speciální otázku, můžete se mi ozvat na e-mail pvapenik@centrum.cz, rád odpovím a případně odpověď doplním i sem pro ostatní.

943 Srdce zapadajícího slunce - FINAL MID.jpg

Kde se výstava koná?
Výstava se uskuteční v neobyčejném prostoru konventu barokního kláštera v Chotěšově nedaleko od Plzně (asi 18 km).

Jak se do Chotěšova dostat?
Chotěšovem vede hlavní silnice Plzeň - Domažlice a klášterní komplex je přímo u této silnice. Autobusová zastávka je rovněž na hlavní silnici a klášter je od ní asi 7 minut pěšky. V Chotěšově je rovněž železniční zastávka na trati Plzeň - Domažlice, která vede paralelně s hlavní silnicí, po pěšině ve směru železnice pokračující na Domažlice je možné dojít zkratkou z maličkého nádraží přímo ke klášteru asi za 5 minut.

 

Kdy je výstava otevřena?
 

Otevírací doba budovy konventu:

Po až Pá 9:00 - 15:00

So - POZOR, běžně je zavřeno, v objektu se většinou konají svatby

Ne - 13:00 - 15:00

Výstavní sály jsou součástí prohlídkového okruhu, v pracovní dny s elektronickým průvodcem, v neděli s živým průvodcem.

P.S.: Budu se snažit po dohodě s pořadateli v průběhu výstavy zajistit aspoň nějaký víkendový termín, kdy by bylo možné se na výstavu přijít podívat.

Kolik stojí vstupné?
 

Výstava je součástí prohlídkového okruhu, plné vstupné za celý prohlídkový okruh je 150,- Kč, snížené pak 100,- Kč.  Je praktické mít na mobilu nainstalovou čtečku QR kódů, pod kterými je spousta informací o jednotlivých zastaveních v klášteře v rámci "elektronického průvodce", a i já plánuji, že u každé mé vystavené fotky by měl být QR kód, díky kterému si budete moct přečíst i některé podrobnosti, zejména případná mezinárodní ocenění, které daná fotka získala, stejně jako její "výstavní historii", pro případné zájemce o fotografie tu bude k dispozici i cena.

Kdy budou komentované prohlídky s autorem fotek?

Budu upřesňovat podle dohody s pořadatelem. První komentovaná prohlídka se uskutečnila ve zjednodušené formě jako součást vernisáže v pátek 19. července. Hned o týden později, tedy v pátek 26. července, budu na místě k dispozici od 11:00 do 15:00 hod. pro všechny, kterým se případně z nějakého důvodu nepodařilo dorazit na vernisáž nebo jim vyhovuje mít při prohlídce víc klidu, než vernisáž běžně skýtá. Komentovaná prohlídka pro veřejnost začne ve 13:00.

 

V sobotu bývá kvůli svatbám klášter uzavřený. V sobotu 3. srpna se ale bude v areálu kláštera konat od 14:00 do 23:00 tzv. Večer pro klášter s bohatým kulturním programem (vstupenka do areálu na celý večer a na všechny zajímavé části programu by měla stát 200,- Kč). Podrobnosti o programu najdete na speciální webové stránce této akce. Jsem domluvený, že ten den bude konvent - a tedy i moje výstava - otevřený od cca 14:00 do 18:00 hod., takže to využiju a přijedu, abych mohl případně přivítat zájemce o výstavu z řad návštěvníků této akce. Komu z vás tedy vyhovuje pro návštěvu výstavy nejlépe sobota, neváhejte, že možné, že moc dalších příležitostí o sobotách už nebude.

Zatím to vypadá, že významné datum bude pro výstavu i pátek 16. srpna, kdy mám nahlášenou návštěvu přátel napojených na projekt Pražské domy. Zatím ještě není jasná přesná hodina, kdy budeme mít společnou prohlídku výstavy i klášterních prostor, ale informaci ještě upřesním. Každopádně ten den budu v Chotěšově rovněž k dispozici. Předběžně jsem rovněž zjistil, že na sobotu 17. srpna zatím není hlášená žádná svatba, takže je možné, že budu moci vyhlásit mimořádnou sobotní prohlídku výstavy. Tuto informaci rovněž ještě upřesním, zatím je to jen možnost, kterou bude třeba ještě potvrdit se správci kláštera.

Kde se dá na místě zaparkovat, najíst či přespat?

Parkoviště je hned za areálem kláštera (odbočka doleva při příjezdu ve směru od Plzně).

Restaurace, občerstvení - přímo v Chotěšově je situace poněkud neutěšená: V pracovních dnech funguje bývalá pizzerie přímo na hlavní ulici kousek od autobusové zastávky, kde se vydávají od 10 do 14 hodin hotová jídla. Odpoledne a večer funguje hospoda "Na rohu" dole ve městečku v Mantovské ulici (každý den od 16:00 do 21:00, v pátek a v sobotu až do půlnoci). Nedaleko od hřbitova je pak další hospoda, která mívá otevřeno od 17:00, ani tady se ale standardně nevaří. Kafe a nějaký zákusek je možné si dát na hlavní ulici u autobusové zastávky v Dobřanské pekárně. Standardní restaurace je ale možné najít spíš v nedalekém Stodě nebo Dobřanech.

Ubytování - obávám se, že v tomto ohledu je situace ještě méně utěšená, než pokud jde o jídlo a pití. Doporučuji opět spíš blízké Dobřany nebo Stod.

Co vše na výstavě uvidíte?

 

Základ výstavy tvoří fotografie z posledních několika let, z nichž většina nebyla ještě v takovém výstavním formátu nikdy veřejně vystavena. Jde o směs různých žánrů (výtvarná fotografie, street, architektura, cityscape, atd.), k vidění jsou fotografie barevné i černobílé, většinou formátu 70x50cm, v některých případech i větší. Řada z vystavených fotek získala v posledních čtyřech letech ocenění na mezinárodních fotografických soutěžích (New York, Paříž, Tokio, San Francisco, Londýn, aj.), některé byly vystaveny na mezinárodních skupinových výstavách (Vermont, Berkeley, Paříž, Glasgow, Čhung-čching)

Co si na výstavě můžete koupit?

Protože letos poprvé moje výstava sestává stoprocentně z řádně adjustovaných fotografií, budou na prodej (se dvěma výjimkami) všechny vystavené kusy. Pokud by zájemci o fotografii nevyhovoval rozměr nebo forma fotografie, případně fotografie již byla rezervována, bude samozřejmě možné přidělat fotografii přesně podle přání, jediným limitem je vždy maximální počet autorských tisků, který má každá fotografie v příslušné "edici" přesně určena (většinou 10ks + 2ks pro osobní potřebu autora). Budete-li mít zájem o kteroukoli z vystavených fotek, neváhejte mě kontaktovat na e-mailu pvapenik@centrum.cz nebo na telefonu +420 739 360 488.

 

Jak proběhla vernisáž?

Vernisáž byla společná pro dvě výstavy - tu mou fotografickou a druhou grafickou (výstava grafika Milana Bauera). Úvod byl společný v reprezentativních prostorách krásně zrenovované Kapitulní síně, v této části vernisáže vystoupila část souboru středověké hudby Gutta, programem provázel Jiří Hlobil, pracovník Západočeské galerie. Po skončení úvodního programu se návštěvníci vernisáže přesunuli do obou výstavních sálů, na chodbě mezi oběma sály bylo připraveno malé občerstvení. Zároveň byly všem návštěvníkům po celou dobu vernisáže k dispozici volně přístupné prostory konventu. Ve výstavním sále jsem rovněž pro zájemce uspořádal malou komentovanou prohlídku vystavených fotografií.

 

Vernisáž skončila cca kolem 19:30 a mohu ji hodnotit jen výborně: Zúčastnila se jí více než stovka návštěvníků, což je podle slov místních lidí zdejší historický rekord. Určitě připravím malou fotoreportáž z vernisáže díky snímkům jiných fotografů, sám jsem v tom rušném podvečeru nestihl ani jednou stisknout spoušť :-).

Jak probíhá soutěž o fotografii podle vlastního výběru?

V sále s fotografiemi je kartónová krabička s nápisem SOUTĚŽ, do které může každý návštěvník výstavy vhodit vyplněnou předtištěnou papírovou kartičku s informací o tom, jakou fotografii by si vybral/a (ve standardním výstavním formátu, tedy 70 cm na delší straně fotky), kdyby ji v soutěži vyhrál/a a dostal/a zdarma. Na konci výstavy pak vylosuji jednoho výherce, který vybranou fotografii skutečně dostane. Podrobná pravidla soutěže jsou k dispozici přímo ve výstavním sále.

Co zajímavého je k vidění v okolí Chotěšova?

Křížový vrch - poutní kostel a rozhledna (7 km)

Plzeň - krajské město (18 km)

Kladruby - klášter (21 km)


Horšovský Týn - státní hrad a zámek (26 km)

Plasy - klášter (40 km)


 

Mapa Chotěšov 1.jpg
Mapa Chotěšov 2.jpg
bottom of page